Voják v záloze | kariera.army.cz

Voják v záloze

 • JAK SE STÁT VOJÁKEM
  V ZÁLOZE

  Cesta vojáka v záloze se ubírá dvěma směry – aktivní záloha a dobrovolné vojenské cvičení.
  Můžeš si vybrat mezi tříletou službou s vojenským zdokonalováním nebo jednorázovým kurzem.
  Tahle služba ti bude ušita na míru. Začni a vše se dozvíš.

  Začni

Co je aktivní záloha?

Aktivní záloha je plnohodnotnou součástí ozbrojených sil České republiky. Armáda ČR představuje základ ozbrojených sil. Pro plně profesionální Armádu ČR je aktivní záloha (AZ) nezbytná a představuje pojítko mezi vojenským a civilním světem. Dostat se do služby vojáka v AZ je snazší než v případě služebního poměru vojáka z povolání.

Jaká je služba v aktivní záloze OS ČR? AZ je oporou Armády ČR a pravidelně s ní spolupracuje v rámci velkých cvičení. Vojáci AZ jsou rovněž určeni k posílení integrovaného záchranného systému (například při povodních či jiných živelních katastrofách), často spolupracují s Policií ČR. Další informace o aktivní záloze si můžeš najít na jejím hlavním webu. V uniformě vojáka AZ budeš České republice opravdu prospěšný – získáš uznání od svého okolí. Přidáš se k AZ?

Co je dobrovolné cvičení?

Dobrovolné vojenské cvičení je obdobou základní vojenské služby. Uskutečňuje se formou základní přípravy záloh, přičemž po dobu přípravy je účastník DVC vojákem v záloze a je za službu finančně odměněn. Základní příprava je organizována u Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově na Moravě zpravidla jednou za čtvrtletí kalendářního roku v délce trvání 4 týdnů. Na základě žádosti vojáka je možno přípravu absolvovat ve dvou částech po 2 týdnech.

 

Dobrovolné vojenské cvičení je naprostý vojenský základ, který ti můžeme poskytnout, určený pro zájemce zcela „vojnou nepolíbené" (nemají za sebou ZVS ani takzvanou civilku). Ostatní kritéria zůstávají víceméně stejná jako u AZ. DVC můžeš považovat za jednorázovou záležitost – absolvuješ vojenský výcvik ve městě Vyškově na Moravě a poté můžeš „s vojnou" skončit. Kdybys ale chtěl prohlubovat své vojenské dovednosti, máš nárok požádat o vstup do aktivní zálohy, kdy už nebudeš muset absolvovat základní výcvik a rovnou nastoupíš k jednotce AZ dle tvého výběru. Další informace o vojenském cvičení nalezneš na hlavním webu. Zúčastníš se DVC?

Co bys měl splňovat

Služba v aktivní záloze anebo účast na dobrovolném vojenském cvičení není úplně pro každého. Pořád jsou tu z naší strany některé požadavky, které musíš splňovat, abychom to spolu mohli odstartovat.

Podmínky pro přijetí do AZ a na DVC (dle zákona číslo 45/2016 Sb.):

 • věk 18 let a více
 • občanství ČR
 • trestní bezúhonnost
 • zdravotní způsobilost
 • splnění kvalifikačních předpokladů, tedy mít alespoň výuční list (pro přijetí do AZ)
 • podepsání prohlášení o nepodporování extremismu

Jaké chceme doklady?

Od „občanky" až k čestnému prohlášení... Tady se dozvíš, jaké doklady a formuláře se tě budou týkat, až tě naši rekrutéři kontaktují s nabídkou služby. Formuláře nezaměňuj s elektronickým formulářem zájemce, který se odesílá přímo z těchto stránek a může ho odeslat každý zájemce splňující podmínky pro přijetí. Čti dál a uděláš si přehled.

Tyhle doklady nám ukážeš na první schůzce, až tě kontaktujeme s nabídkou služby (telefonát, e-mail nebo SMS). Po první schůzce si od nás odneseš ještě nějaké tiskopisy k vyplnění, ale tím tě teď nemá cenu zbytečně zatěžovat. Jen s tím počítej anebo se mrkni do FAQ. Výpis z Rejstříku trestů ČR nám přines pouze v případě zájmu o dobrovolné vojenské cvičení, ostatní si zařídíme sami. Přines s sebou:

 • občanský průkaz
 • doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání
 • průkaz pojištěnce (kartička zdravotní pojišťovny)
 • řidičský průkaz (máš-li)

Jak začít v několika bodech

Čti dál a dozvíš se, jak ve zkratce vypadá cesta do služby vojáka v aktivní záloze anebo účasti na dobrovolném vojenském cvičení – od odeslání elektronického formuláře zájemce až po nástup do služby, která začíná kurzem základní přípravy ve Vyškově na Moravě. Tyto informace platí jak pro AZ, tak i pro DVC.

Přijď se sem podívat pokaždé, když budeš mít v hlavě trochu nejasno v tom, jak to s cestou do služby vojáka v AZ, nebo účastníka DVC vlastně je. Cesta do služby vojáka v AZ, nebo DVC v několika bodech:

 • získej základní informace tady na webu, zastav se na rekrutačním místě
 • dej o sobě vědět příslušným elektronickým formulářem zájemce
 • vyčkej až tě pozveme na tebou vybrané rekrutační místo (dostaneš e-mail, voláme a píšeme SMS)
 • s výpisem od tvého praktického lékaře se na tebe podívají naši lékaři
 • obdržíš rozhodnutí o žádosti občana o zařazení do AZ nebo o vykonání DVC společně s rozhodnutím o žádosti o dobrovolné převzetí výkonu branné povinnosti
 • nastoupíš na vojenský výcvik do kurzu základní přípravy ve Vyškově na Moravě nebo přímo ke své jednotce AZ (týká se uchazečů s již absolvovanou základní vojenskou nebo náhradní (civilní) službou a bývalých vojáků z povolání)

Lékařská prohlídka

Jako uchazeč o službu vojáka v AZ, DVC půjdeš na lékařskou prohlídku do vojenské nemocnice nebo centra zdravotních služeb (takzvanou posádkovou ošetřovnu).

Posouzení zdravotní způsobilosti uchazečů o službu v AZ, tak i pro DVC je obdobné jako u uchazečů o službu vojáka z povolání. Zajdi se podívat vedle na komplexní lékařskou prohlídku, kterou musí absolvovat uchazeči o službu vojáka z povolání. Přečti si hlavně tipy a doporučení před prohlídkou, protože některé zásady zkrátka platí u všech vyšetření stejně. Avšak pozor, nemáš nárok na úhradu pracovně lékařských služeb jako je třeba výpis ze své zdravotní dokumentace u obvodního lékaře nebo rentgen plic. 

Nyní už nemá cenu se o službě vojáka zdlouhavě rozmýšlet a rovnou naskoč do elektronického formuláře zájemce a počkej si, až tě budeme kontaktovat s nabídkou služby...

Finanční podmínky

Tady najdeš, co tě asi dosti zajímá. Jak jsou na tom vojáci v záloze se služným (odměna za službu) a jak to budeš mít se svým zaměstnavatelem v době, až budeš na výcviku. Nové informace o výhodách služby tě jistě přesvědčí!

Tady najdeš, co tě asi dost zajímá. Jak jsou na tom vojáci v záloze se služným (odměna za službu) a jak to budeš mít se svým zaměstnavatelem v době, až budeš na výcviku. Nové informace o výhodách služby tě jistě přesvědčí!

Služba v AZ a peníze

Služné za službu v aktivní záloze je slušné. Velice slušné. Uvidíš sám. Tady se také dozvíš, jak to mají vojáci AZ se svými zaměstnavateli, přečteš si i další věci, které vojákům v AZ takzvaně zvedají morálku. 

Více

 

Účast na DVC a peníze

Také účastníkům DVC náleží finanční kompenzace. Výcvik trvá 4 týdny a nelze jej opakovat. I tady se dozvíš, jaké jsou povinnosti zaměstnavatele vůči vojákovi na výcviku.

Více

 

Jednotky aktivní zálohy

Služba v aktivní záloze vychází vstříc naprosto všem. A pro začátek vlastně už jen tím, že můžeš sloužit prakticky kdekoliv v ČR. Podívej se na mapku a zjistíš, že ti těch míst služby nabízíme vpravdě požehnaně. Tohle všechno jsou působiště, kde budeš díky kvalitnímu výcviku růst nejen vojensky, ale i osobnostně.

Úvodní vojenský výcvik

Hlásí se Morava, město Vyškov a s ním i kurz základní přípravy. To pravé vojákování v obrovském výcvikovém areálu! Vojáci v AZ i účastníci DVC si mohou výcvik rozdělit na dvě části, výjma období epidemiologických opatření. Máme pro tebe všechny nezbytné informace.

Je to přijímač, takže přijdeš jako nováček a po konci kurzu už budeš mít základní vojenské dovednosti a návyky. Stále se budeš mít co učit, což je zkrátka super... Naučí tě tam střílet z ručních zbraní a naopak se před palbou jiných střelců krýt, budeš pracovat s mapou, učit se taktice, vojenské organizaci, naučí tě týmové práci, budeš cvičen v umění přežití v přírodě, budeš se umět připravit na hrozbu účinků zbraní hromadného ničení a jen tak mimochodem z kurzu vyjdeš s naprosto skvělou fyzičkou.

Jedno by sis měl zapamatovat – kurz základní přípravy ve Vyškově není jen o střílení z automatické pušky, o házení granátů, skákání a plazení. Bude tam také dost teorie, budeš sedět v lavici a učit se. Zkrátka teorie a praxe, jedno bez druhého by ani ve Vyškově nemohlo fungovat. Podívej se vedle ke kolegům o službu v AČR a na Vyškov se maximálně připrav!

Rekrutační místa

Po celé České republice máme síť rekrutačních míst, kde tě přivítáme s jakýmkoliv tvým dotazem i přáním. Komplexní informační servis máš u našich rekrutérů zaručen, budoucí záložáku. Pokračuj na detail, podívej se na velkou mapu a zjisti, v jakých městech na tebe pět dní v týdnu čekají rekrutéři AČR.

Dej o sobě vědět hned

Pokud jsi urazil cestu až sem, pak máš nejspíš o všem jasno a chystáš se vyplnit elektronický formulář zájemce. Vyplnění formuláře je snadné a rychlé. K ničemu se nám nezavazuješ – svůj zájem o službu vojáka v záloze můžeš vzít kdykoliv zpátky a nikdo ti nevynadá. Ale proč bys to dělal, že?

Kliknutím na tlačítko se dostaneš na elektronický formulář zájemce. Je to ten vůbec nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak nám dát o sobě vědět. Vyplnění formuláře je vážně snadné a velice rychlé. Odesláním formuláře se nám k ničemu nezavazuješ – svůj zájem o službu v Armádě ČR můžeš vzít kdykoliv zpátky a případnou nabídku odmítnout. Zapni stopky, za dvě až tři minuty máš formulář vyplněný. Tvé osobní údaje budou u nás pod ochranou, buď bez obav. V poslední kroku formuláře si všechny zadané údaje pořádně zkontroluj. Úspěšné přijetí formuláře ti ještě potvrdíme e-mailem. Tak vzhůru do toho!

JDI na formuláŘ

Stažitelný obsah

Chceš vědět i vidět víc ze služby vojáka v záloze? Pak pokračuj, projdi si tyhle věci a za půl hodiny už budeš znát víc. Dostaň se k vyčerpávajícímu množství informací v našich náborových brožurkách. Zažij také armádu v pohybu – pusť si u nás vzrušující vojenská videa!

Připravili jsme pro tebe výběr materiálů, kterými ti chceme usnadnit rozhodování. Sám dobře víš, že obrázek někdy řekne více než tisíc slov… a jelikož tě chceme ohromit a ne ukecávat, měl bys začít zlehka a zábavně, třeba právě trojicí ofiko videospotů.

Až budeš připraven vstřebat opravdu rozsáhlé množství informací, najdeš tady veškeré druhy dokumentů, které si jen v souvislosti s náborem dokážeš představit. Provedou tě celým výběrovým procesem – od prvního kontaktu z naší strany až po vojenský výcvik na Moravě, ve Vyškově. Další materiály ti zase umožní pohlédnout na službu u nás z širší perspektivy, což se hodí každému. Přejeme ti hodně zábavy i poučení – pusť se do toho!

JDI NA TO

Zeptej se nás

Ještě stále nemáš o AZ a DVC dost informací? Potom pokračuj a pošli nám dotaz. Ale vlastně, počkej ještě chvilku… Úplně nejdřív si tady pozorně pročti seznam nejčastěji kladených dotazů! Rejstřík FAQ je neustále doplňován na základě vašich otázek. Měl bys tam najít vše.

Určitě tě zajímá, jestli můžeš v aktivní záloze sloužit s takzvanou modrou knížkou, brýlemi či alergií.... A nebo už jsi úskalími výběru k AZ prošel a chceš vědět, jak to s tebou a s ostatními bude během úvodního vojenského výcviku (zkráceně se nazývá „KZP“) ve Vyškově na Moravě? Pak jsi tu správně! Začni na přehledu nejčastěji kladených dotazů. Hledej a čti pečlivě. Štěstí přeje informovaným! Tady už není co dalšího říct, rozkaz zní: přejít na rejstřík FAQ!

Přejdi na faq