Voják v záloze | kariera.army.cz

Voják v záloze

 • JAK SE STÁT VOJÁKEM
  V ZÁLOZE

  Cesta vojáka v záloze se ubírá dvěma směry – aktivní záloha a dobrovolné vojenské cvičení.
  Můžeš si vybrat mezi tříletou službou s vojenským zdokonalováním nebo jednorázovým kurzem.
  Tahle služba ti bude ušita na míru. Začni a vše se dozvíš.

  Začni

Co je aktivní záloha?

Aktivní záloha je plnohodnotnou součástí OS ČR. Pro plně profesionální Armádu ČR je nezbytná a představuje pojítko mezi vojenským a civilním světem. Dostat se do služby vojáka v AZ je snazší než v případě služebního poměru vojáka z povolání.

Jaká je služba v aktivní záloze OS ČR? AZ je oporou Armády ČR a pravidelně s ní spolupracuje v rámci velkých cvičení. Vojáci AZ jsou ale rovněž nasazování k posílení integrovaného záchranného systému (například při povodních a jiných živelních katastrofách), často spolupracují s Policií ČR. Další informace o aktivní záloze si můžeš najít i na jejím hlavním webu. V uniformě vojáka AZ budeš České republice opravdu prospěšný – získáš mnoho zkušenosti a uznání od svého okolí i svého zaměstnavatele. Přidáš se k AZ?

Co je dobrovolné cvičení?

Dobrovolné vojenské cvičení je obdobou základní vojenské služby, na období šesti týdnů (nebo na 2x3 týdny), přičemž po tuto dobu je účastník DVC vojákem v záloze a je za službu finančně odměněn. Po absolvování šesti týdnů je výcvik ukončen či na něj můžeš snadno navázat službou v AZ.

Dobrovolné vojenské cvičení je naprostý vojenský základ, který ti můžeme poskytnout, určený pro zájemce zcela „vojnou nepolíbené" (nemají za sebou ZVS ani takzvanou civilku). Ostatní kritéria zůstávají víceméně stejná jako u AZ. DVC můžeš považovat za jednorázovou záležitost – absolvuješ šestitýdenní vojenský výcvik ve městě Vyškově na Moravě a poté můžeš „s vojnou" skončit. Kdybys ale chtěl prohlubovat své vojenské dovednosti, máš nárok požádat o vstup do aktivní zálohy, kdy už nebudeš muset absolvovat základní výcvik a rovnou nastoupíš k jednotce AZ dle tvého výběru. Další informace o vojenském cvičení nalezneš na hlavním webu. Zúčastníš se DVC?

Co bys měl splňovat

Ani služba vojáka v záloze (tedy AZ nebo DVC) není úplně pro každého. Pořád jsou tu z naší strany některé požadavky, které musíš splňovat, abychom to spolu mohli odstartovat. Bezúhonnost a české občanství jsou nutností. Pro službu v AZ i účast na DVC musíš mít minimálně výuční list.

Podmínky pro přijetí do AZ a na DVC (dle zákona číslo 45/2016):

 • věk 18 let a více
 • občanství ČR
 • trestní bezúhonnost
 • zdravotní způsobilost
 • splnění kvalifikačních předpokladů, tedy mít alespoň výuční list
 • podepsání prohlášení o nepodporování extremismu

Jaké chceme doklady?

Od „občanky" až k čestnému prohlášení... Tady se dozvíš, jaké doklady a formuláře se tě budou týkat, až tě naši rekrutéři kontaktují s nabídkou služby. Formuláře nikdy nezaměňuj s elektronickým formulářem, který se odesílá přímo z těchto stránek a může jej odeslat každý zájemce. Čti dál a uděláš si přehled.

Tyhle doklady nám ukážeš na první schůzce na rekrutačním místě, až tě kontaktujeme s nabídkou služby (telefonát, e-mail a SMS). Jedná se jen o tvoje základní doklady. Po první schůzce si od nás samozřejmě odneseš ještě nějaké tiskopisy k vyplnění, ale tím se teď nemá cenu zbytečně zatěžovat. Jen s tím počítej. Nebo se mrkni do FAQ. Výpis z Rejstříku trestů ČR nám přines pouze v případě zájmu o dobrovolné vojenské cvičení, ostatní si zařídíme sami. Dones si:

 • občanský průkaz
 • doklad o dosaženém vzdělání
 • průkaz pojištěnce (kartička zdravotní pojišťovny)
 • řidičský a zbrojní průkaz (máš-li)

Jak začít v několika bodech

Čti dál a dozvíš se, jak ve zkratce vypadá cesta do služby vojáka v záloze – od odeslání elektronického formuláře zájemce až po nástup do samotné služby, která začíná kurzem základní přípravy ve Vyškově na Moravě. Čti dál a uvidíš informace jak pro aktivní zálohu, tak i pro dobrovolné vojenské cvičení.

Přijď se sem podívat pokaždé, když budeš mít v hlavě trochu nejasno v tom, jak to s cestou do služby vojáka v záloze vlastně je. Cesta do do služby vojáka v záloze v několika bodech:

 • získej základní informace tady na webu, zastav se na rekrutačním místě
 • dej o sobě vědět příslušným elektronickým formulářem zájemce (pro AZ, nebo DVC)
 • pozveme tě na tebou vybrané rekrutační místo (dostaneš e-mail, voláme a píšeme SMS)
 • s výpisem od tvého praktického lékaře se na tebe podívají naši lékaři
 • vydáme ti rozhodnutí o službě
 • nastoupíš na 6 týdnů na vojenský výcvik do Vyškova (netýká se uchazečů s absolvovanou základní vojenskou službou ani bývalých vojáků z povolání) nebo ke své jednotce (jen AZ)

Lékařská prohlídka

Tohle ti nebudou uchazeči o službu vojáka-profesionála závidět. Jako uchazeč o službu vojáka v záloze půjdeš na lékařskou prohlídku do vojenské nemocnice nebo na takzvanou posádkovou ošetřovnu.

Tyto informace platí jak pro AZ, tak i pro DVC. Ještě jednou – v případě budoucích „záložáků" je absolvování prohlídky ne o moc snadnější.  Zajdi se podívat vedle na komplexní lékařskou prohlídku, kterou musí absolvovat uchazeči o službu vojáka z povolání. Přečti si hlavně tipy a doporučení před prohlídkou, protože některé zásady zkrátka platí u všech vyšetření stejně. Pak už nemá cenu se o službě vojáka v záloze zdlouhavě rozmýšlet a lepší bude rovnou omrknout nabídku míst služby, která je více než bohatá. A nebo rovnou naskočit do elektronického formuláře zájemce a počkat si, až tě budeme kontaktovat s nabídkou služby...

Finanční podmínky

Tady najdeš, co tě asi dosti zajímá. Jak jsou na tom vojáci v záloze se služným (odměna za službu) a jak to budeš mít se svým zaměstnavatelem v době, až budeš na výcviku. Nové informace o výhodách služby tě jistě přesvědčí!

Tady najdeš, co tě asi dost zajímá. Jak jsou na tom vojáci v záloze se služným (odměna za službu) a jak to budeš mít se svým zaměstnavatelem v době, až budeš na výcviku. Nové informace o výhodách služby tě jistě přesvědčí!

Služba v AZ a peníze

Služné za službu v aktivní záloze je slušné. Velice slušné. Uvidíš sám. Tady se také dozvíš, jak to mají vojáci AZ se svými zaměstnavateli, přečteš si i další věci, které vojákům v AZ takzvaně zvedají morálku. 

Více

 

Účast na DVC a peníze

Také účastníkům DVC náleží finanční odměna. Výcvik trvá šest týdnů (možno rozdělit na dvě poloviny) a nelze jej opakovat. I tady se dozvíš, jaké jsou povinnosti zaměstnavatele vůči vojákovi na výcviku.

Více

 

Jednotky aktivní zálohy

Služba v aktivní záloze vychází vstříc naprosto všem. A pro začátek vlastně už jen tím, že můžeš sloužit prakticky kdekoliv v ČR. Podívej se na mapku a zjistíš, že ti těch míst služby nabízíme vpravdě požehnaně. Tohle všechno jsou působiště, kde budeš díky kvalitnímu výcviku růst nejen vojensky, ale i osobnostně.

Úvodní vojenský výcvik

Hlásí se Morava, město Vyškov a s ním i kurz základní přípravy. To pravé vojákování v obrovském výcvikovém areálu! Vojáci v AZ i účastníci DVC tam budou 6 týdnů a mohou si výcvik rozdělit na dvě části. Máme pro tebe všechny nezbytné informace.

Je to přijímač, takže přijdeš jako nováček a po konci kurzu (6 týdnů) už budeš mít základní vojenské dovednosti a návyky. Stále se budeš mít co učit, což je zkrátka super... Naučí tě tam střílet z ručních zbraní a naopak se před palbou jiných střelců krýt, budeš pracovat s mapou, učit se taktice, vojenské organizaci, naučí tě týmové práci, budeš cvičen v umění přežití v přírodě, budeš se umět připravit na hrozbu účinků zbraní hromadného ničení a jen tak mimochodem z kurzu vyjdeš s naprosto skvělou fyzičkou.

Jedno by sis měl zapamatovat – kurz základní přípravy ve Vyškově není jen o střílení z automatické pušky, o házení granátů, skákání a plazení. Bude tam také dost teorie, budeš sedět v lavici a učit se. Zkrátka teorie a praxe, jedno bez druhého by ani ve Vyškově nemohlo fungovat. Podívej se vedle ke kolegům o službu v AČR a na Vyškov se maximálně připrav!

Rekrutační místa

Po celé České republice máme síť rekrutačních míst, kde tě přivítáme s jakýmkoliv tvým dotazem i přáním. Komplexní informační servis máš u našich rekrutérů zaručen, budoucí záložáku. Pokračuj na detail, podívej se na velkou mapu a zjisti, v jakých městech na tebe pět dní v týdnu čekají rekrutéři AČR.

Dej o sobě vědět hned

Pokud jsi urazil cestu až sem, pak máš nejspíš o všem jasno a chystáš se vyplnit elektronický formulář zájemce. Vyplnění formuláře je snadné a rychlé. K ničemu se nám nezavazuješ – svůj zájem o službu vojáka v záloze můžeš vzít kdykoliv zpátky a nikdo ti nevynadá. Ale proč bys to dělal, že?

Kliknutím na tlačítko se dostaneš na elektronický formulář zájemce. Je to ten vůbec nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak nám dát o sobě vědět. Vyplnění formuláře je vážně snadné a velice rychlé. Odesláním formuláře se nám k ničemu nezavazuješ – svůj zájem o službu v Armádě ČR můžeš vzít kdykoliv zpátky a případnou nabídku odmítnout. Zapni stopky, za dvě až tři minuty máš formulář vyplněný. Tvé osobní údaje budou u nás pod ochranou, buď bez obav. V poslední kroku formuláře si všechny zadané údaje pořádně zkontroluj. Úspěšné přijetí formuláře ti ještě potvrdíme e-mailem. Tak vzhůru do toho!

JDI na formuláŘ

Stažitelný obsah

Chceš vědět i vidět víc ze služby vojáka v záloze? Pak pokračuj, projdi si tyhle věci a za půl hodiny už budeš znát víc. Dostaň se k vyčerpávajícímu množství informací v našich náborových brožurkách. Zažij také armádu v pohybu – pusť si u nás vzrušující vojenská videa!

Připravili jsme pro tebe výběr materiálů, kterými ti chceme usnadnit rozhodování. Sám dobře víš, že obrázek někdy řekne více než tisíc slov… a jelikož tě chceme ohromit a ne ukecávat, měl bys začít zlehka a zábavně, třeba právě trojicí ofiko videospotů.

Až budeš připraven vstřebat opravdu rozsáhlé množství informací, najdeš tady veškeré druhy dokumentů, které si jen v souvislosti s náborem dokážeš představit. Provedou tě celým výběrovým procesem – od prvního kontaktu z naší strany až po vojenský výcvik na Moravě, ve Vyškově. Další materiály ti zase umožní pohlédnout na službu u nás z širší perspektivy, což se hodí každému. Přejeme ti hodně zábavy i poučení – pusť se do toho!

JDI NA TO

Zeptej se nás

Ještě stále nemáš o AZ a DVC dost informací? Potom pokračuj a pošli nám dotaz. Ale vlastně, počkej ještě chvilku… Úplně nejdřív si tady pozorně pročti seznam nejčastěji kladených dotazů! Rejstřík FAQ je neustále doplňován na základě vašich otázek. Měl bys tam najít vše.

Určitě tě zajímá, jestli můžeš v aktivní záloze sloužit s takzvanou modrou knížkou, brýlemi či alergií.... A nebo už jsi úskalími výběru k AZ prošel a chceš vědět, jak to s tebou a s ostatními bude během úvodního vojenského výcviku (zkráceně se nazývá „KZP“) ve Vyškově na Moravě? Pak jsi tu správně! Začni na přehledu nejčastěji kladených dotazů. Hledej a čti pečlivě. Štěstí přeje informovaným! Tady už není co dalšího říct, rozkaz zní: přejít na rejstřík FAQ!

Přejdi na faq