Náborová poradna | kariera.army.cz

Náborová poradna

Určitě tě zajímá, jestli můžeš v armádě sloužit s takzvanou modrou knížkou, brýlemi či alergií... A nebo už máš před nástupem a chceš vědět, jak to s tebou bude během úvodního vojenského výcviku (zkráceně jej nazýváme „KZP“) v moravském Vyškově ? Pak jsi tu správně! A jestli ti ani taková nadílka informací nestačí, zavolej nám, ponoř se do studia těchto dokumentů nebo nám pošli nový dotaz. Nový dotaz

Voják z povolání
Cukrovka
Přijmete do služebního poměru také lidi s cukrovkou?

V zásadě můžeme přijmout diabetika, jehož stav je dlouhodobě dobrý díky dietě a tabletové léčbě (a bez potřeby léčby inzulínem). Problém nastává tehdy, objeví-li se příznaky postižení jiných orgánů a to právě kvůli cukrovce. Pak jsou šance na přijetí do služebního poměru mizivé.

Voják z povolání
Šilhavost a služba
Je možné sloužit v armádě i se šilhavostí?

Předně záleží na tom, s jakým výsledkem bude šilhavost (strabismus) a to zejména stupeň její závažnosti posouzena lékařem vojenské nemocnice. Od roku 2016 už šilhavost sama o sobě nepředstavuje závažnou překážku pro přijetí do ozbrojených sil ČR. Jako i u ostatních diagnóz, je zkrátka i zde rozhodující výsledek vstupní lékařské prohlídky ve vojenské nemocnici.

Voják z povolání
Počet dioptrií a služba
Kolik dioptrií je maximum pro vstup do Armády ČR a ke studiu na vojenských školách?

Na úvod si projdeme nějaké zkratky:

„D“ jsou dioptrie

„-“ je krátkozrakost ( uvádí se i jako „=“ )

„+“ je dalekozrakost.

Obecně při hodnotách -7 D nebo + 6 D můžeme do AČR přijmout i se zdravotní klasifikací „A“ (schopen bez omezení), za předpokladu, že se zrakem nemá uchazeč další problémy. Ale pozor, pro specializované funkce, tedy výsadkář, řidič, radista, operátor radiolokátoru, strážní služba – jsou požadavky na zrak přísnější a jako průzkumník či operátor protitankového kompletu musí uchazeč vidět jako ostříž, nesmí mít žádné dioptrie. Rozhoduje schopnost přečíst písmo na optotypových tabulích. Zdravotní klasifikaci „C“ (schopen s omezením) stanovíme uchazečům, u nichž vyšetření zraku vykazuje hodnoty – 7 D až 9,75 D nebo +6 D až +7,75 D. Nad -10D nebo +8 D už to nemá v AČR vůbec cenu zkoušet…

 

Ke studiu na UO je nutné mít naturální visus, tedy schopnost přečíst písmo bez brýlí či čoček, alespoň 0,25, to si uchazeč může vyzkoušet u optika nebo očního lékaře na optotypových tabulích s písmeny. Pokud má uchazeč krátkozrakost s více než jednou dioptrií, už může mít problém!  Uchazeč by se měl poradit s očním lékařem, zda by tenhle problém nevyřešila jednoduchá operace rohovky.

 

Voják z povolání
Plastika křížového vazu kolene
Jsem po plastice křížového vazu v koleni. Jaké jsou mé šance na přijetí?

Vše závisí na výsledcích ortopedického vyšetření ve vojenské nemocnici. Přijmeme tě víceméně bez výhrad, pokud od operace uběhly nejméně 2 roky a s kolenem nemáš vůbec žádné problémy. Důležitá je zejména stabilita samotného kloubu. Zdravotní klasifikaci „C" (schopen s omezením) od nás dostaneš tehdy, kdy je na koleni znát mírná nestabilita a projevují se i mírné známky artrózy kloubu. Ještě jednou ti zopakujeme, že vše opravdu závisí na výsledku ortopedického vyšetření ve vojenské nemocnici.

Voják z povolání
Hyperbilirubinémie – onemocnění jater
Má vůbec cenu se s diagnózou hyperbilirubinémie ucházet o službu vojáka z povolání?

Jde o to, zda se jedná o vrozenou hyperbilirubinémii, u které není možné očekávat zlepšení stavu, nebo jde o hyperbilirubinémii morfologickou (například zánět jater). V tomto druhém případě, pokud se nález zvýšené hladiny bilirubinu odléčí a následně normalizuje, tedy poklesne na přijatelnou hodnotu nepřesahující přibližně 40 µmol/l, pak je možné ucházet se o přijetí do služebního poměru vojáka z povolání.

Nový dotaz

Zavřít
Pokus se malinko zamyslet nad co možná největší věcností (přesností) své otázky. Zájemci o službu, kteří již odeslali elektronický formulář, nám v každém případě pomohou tím, když u svého dotazu zanechají údaj data narození a trvalého bydliště, popřípadě rodné číslo. Na tvůj dotaz odpovíme co možná nejrychleji. V odpovědi ti budeme vykat, neradi bychom zamířili vedle. A pokud máš k diskuzi opravdu mnoho témat najednou, raději nám zavolej.
Obrázkové CAPTCHA
Zavřít